ForumAdresim PC Kullanıcı Manifestosu (Etiği)

konuyu başlatan forumadresim

47
0
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Konuyu Oyla
#1
Information 
Merhabalar

Aşağıda yayınlanan Etik Manifestosu https://forumadresim.com üyelerinden TRWE_2012 tarafından genelleştirilmiş bir Mevlana Tarzı "Ne olursan gel gene gel" anlamında bir etiksel duyuru olup "ForumAdresim"'un Evrensel PC İlkesisidir.

1. Sistemlere, donanıma ve bilgisayarlara erişim kısıtlanamaz. Bireyler, bir sistemin, teknolojinin nasıl işlediğini öğrenmekte özgürdürler.

Not:Bu madde ile anlatılmak istenen kullanıcıların bir sistem ve işleyicisi hakkında Admin'den sistem güvenliğini düşürmeyecek şekilde bilgi talep etmesi olarak yorumlanmalıdır.

2. Bilgi özgürdür. Bilginin üretilmesi, üretilen bilginin yaygınlaştırılması üzerinde bir kısıtlama kabul edilemez.

3. Otoriteye güvenmeyin. Baskı her zaman otoriteden kaynaklanır. Güç tek bir noktada toplanmamalıdır.

Not : 3.maddeden kasıt Microsoft ,Apple gibi dev şirketlerin PC kullanımını ve teknolojilerini tekellerinde bulundurmaları kast edilmiştir.

4. Eserleriniz, yaptıklarınız(olumlu yönde), başarınızı sizi değerli kılar. Başkalarının olumsuz değerlendirmesi anlamsız ve geçersizdir.

5. Bilgisayarlar kullanılarak güzel ve iyi şeyler yapılabilir.

6. Bilgisayarlar yaşamınızı olumlu yönde geliştirir.

7.Asla zarar verme. Erişilen sisteme ve sistemdeki verinin bütünlüğünün korunması gereklidir.

8.Kişisel bilgiler ve özel hayatın korunması esastır. Bir sistemde bulunan bilgiler insanların özel yaşamlarına ilişkin bilgiyi barındırıyor olabilir. Bu bilginin kesinlikle korunması gereklidir.

9.Kaynakları verimli kullanın. Bilgisayarların işlemci gücü boş durması hoş değildir. Dolayısıyla sistemin boşta olduğu zamanlarda da farklı işler için kullanılabilmesi gerekir.

10.Sınırları zorlayın, keşfedin. Herhangi bir şey yapılamaz deniliyorsa denemeden bilemezsiniz.

11.İletişim temel bir haktır. İnsanlar arasındaki iletişim engellenemez.

12.Paylaşın! Edindiklerinizi kendinize saklamayın, çevrenizdekiler ile paylaşın.

13.Kendiniz koruyun. Teknoloji gelişmekte ve bireyler hakkında daha çok bilgiyi kolayca toplayabilmektedir. Kendinizi korumak için gerekeni yapın.

TRWE_2012
SAKARYA 2016

Not:Bu beyan sordum'a itafen yazılmıştır.Ve bundan dolayı site sahibi/yönetici/yardımcılarının bu manifesto'yu kabul etme veya ret etme hakları kendilerinde saklıdır.

Not:TRWE_2012 tarafından GNU Felsefesinden etkilenerek ve esinlenerek hazırlanmıştır.Yani temelinde GNU vardır ve evrenseldir.
TRWE_2019
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2019
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
Foruma Git:

1 Ziyaretçi